Informace

Florbal

Florbal je kolektivní halový sport. Hraje se na hřišti o rozměrech 40×20 metrů s lehkým dutým plastovým míčkem. Při standardní herní situaci je z každého týmu na hřišti v jeden moment pět hráčů v poli a jeden brankář. Hráči při hře používají speciální florbalové hole (tzv. florbalky) a snaží se vstřelit protivníkovi gól. Brankáři žádnou hůl nepoužívají, chytají pouze svým vlastním tělem, zejména rukama a nohama. Florbal začíná být čím dál populárnější. Snad pro svou nenáročnost a zároveň atraktivitu se florbal v Česku brzy zabydlel. V Praze se koná několik největších mezinárodních turnajů, např.: Czech Open, Prague Games.V Brně Hummel Cup Open Game.

Za kolébku florbalu je všeobecně považována Skandinávie. Málokdo však ví, že původně florbal vznikl ve Spojených státech amerických v továrně na plasty Cosom, ve státě Minneapolis. Zdejší dělníci si vyrobili plastikové hokejky, kterými ovládali míček již v roce 1958. Tehdy nově zrozená hra dostala název floorhockey. Velkého rozkvětu, se ale dočkal až ve Švédsku, kam byly přivezeny plastové hole.Na počátku 70. let objevovali kouzlo hry, kterou pojmenovali innebandy, kterou hráli převážně švédští hokejisté v letním období. Ke sjednocení pravidel došlo v roce 1986 v souvislosti se založením Mezinárodní florbalové federace. V roce 1994 se konalo první Mistrovství Evropy mužů ve Finsku, o rok později první Mistrovství Evropy žen. Rok 1996 byl znamením prvního oficiálního Mistrovství světa, jehož severské finále sledovalo 15 000 diváku ve stockholmské Globen aréně. Od té doby se Ms koná každoročně, ale v lichém roce bojují ženy a v sudém muži. Prvnímu českému kontaktu s florbalem napomohl výměnný pobyt studentů z univerzity KY z Helsinek. Českým vysokoškolákům se hra ve Finsku zalíbila. Posléze, při pobytu v Praze Finové v roce 1984 zanechali darem dvanáct florbalek s míčky a studenti VŠE s nimi hráli v malé tělocvičně téměř rok. Florbalky se začaly lámat a i přes snahu opravit je, toho dočasně zanechali.

Švédsko udává směr ve vývoji dnešního florbalu a má nejvíce registrovaných florbalistů na světě. Česká florbalová unie je z hlediska počtu členů na třetím místě za druhými Finy a před čtvrtými Švýcary.

Florbalový míček v dnešní podobě paradoxně nevyvinuli florbalisté, ale baseballisté. Plastový děrovaný míček podobných rozměrů totiž slouží k tréninku baseballových pálkařů v zimním období, kdy trénují v hale.

Klub

Florbalový klub BK Real Roudnice byl založen v roce 2015 pod hlavičkou BK Real Roudnice nad Labem, z. s. a je jeho součástí jako samostatný oddíl. Prvním předsedou se stal Ondřej Maťko, který klub i založil. Ten zůstal u funkce první tři roky a v sezóně 2017/2018 byl zvolen nový předseda Zděnek Hájek. Od začátku našeho klubu se ujal pozice šéftrenéra klubu Jiří Šulc, který trénuje mužskou a juniorskou kategorii. Hlavní „základnou“ klubu je sportovní hala Pod Lipou. Klub spolupracuje i s dalšími českými florbalovými kluby a florbalovou akademií.

K hlavním činnostem oddílu patří zdokonalovat činnosti jednotlivce ve florbalu a zlepšovat sportovní dovednosti a fyzickou kondici mládeže a dospělých, dále se oddíl podílí na pořádání florbalových utkání a turnajů a naše kategorie jsou součástí ústeckých ligových soutěží ČFU.

Mezi vedlejší činnosti oddílu se řadí – každoroční ples pořádaný u nás na hale Pod Lipou, dále soustředění, která probíhají o letní prázdniny. Oslavy narozenin klubu, které se každoročně konají v květnu a při nichž dochází k ocenění nejlepších hráčů v jednotlivých kategoriích, tradičně tato akce bývá spojená s venkovními hrami pro děti a s grilováním. Další akcí, kterou zaštiťuje klub je Vánoční turnaj pro děti.

Oddíl v sezóně 2017/18 obsahoval 5 chlapeckých kategorií (muži, junioři, starší žáci, mladší žáci, elévové + přípravka) a 2 dívčí kategorie (starší žákyně, juniorky). V klubu se v tuto chvíli nachází 7 kvalifikovaných trenérů s licencí. V oddíle se v tuto chvílí nachází přibližně 125 členů.